Clogging. Jak poradzić sobie z zapchaniem drukarki 3D?

Przygotowałeś projekt obiektu przestrzennego, wgrałeś go do drukarki, a następnie uruchomiłeś drukowanie. Dysza rozgrzewa się, zaczyna powstawać element i…nagle dzieje się coś niedobrego. Filament przestaje wypływać lub pojawia się go za mało na stole roboczym, a z urządzenia dobiegają dźwięki klikania. Bardzo możliwe, że doszło do tzw. cloggingu, z którym spotkać się może każda osoba użytkująca sprzęt do druku 3D. Czym jest i jak sobie z nim poradzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej – skorzystaj z porad specjalistów sklepu internetowego ElectronX!

Spis treści

Co to clogging?

Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem urządzeń 3D, być może nie spotkałeś się z pojęciem cloggingu. Opisuje zjawisko zablokowania się filamentu w dyszy drukarki („clog” z języka angielskiego oznacza „zatkanie”).

Choć brzmi groźnie – zazwyczaj nie oznacza to poważnej awarii sprzętu i konieczności oddania go do serwisu. Najczęściej wystarczy przeczyszczenie hotendu, choć w niektórych przypadkach może okazać się, że element ten należy wymienić. W takiej sytuacji w dobrej cenie kupisz go w naszym sklepie internetowym ElectronX z częściami zamiennymi i akcesoriami do druku 3D!

Dodatkowo warto na przyszłość stosować się do kilku podstawowych zasad eksploatacji urządzenia do drukowania przestrzennego. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia podobnego zjawiska w przyszłości.

Przyczyny zablokowania się filamentu

Bezpośrednim winowajcą cloggingu zwykle jest dysza, gdyż to właśnie w niej pojawia się czop uniemożliwiający wypływ półpłynnego tworzywa sztucznego. Jednak zazwyczaj clog powstaje z różnych przyczyn pośrednich, do których zalicza się m.in.:

  • zanieczyszczenia na powierzchni materiału do druku przestrzennego,
  • rozpuszczanie się tworzywa w nieodpowiednim miejscu lub jego przepalanie,
  • wycieki materiałów wynikające z nieszczelności w połączeniach hotendu,
  • nieprawidłowe wyczyszczenie dyszy sprzętu po wymianie filamentu na inny rodzaj.

Jak podkreślają specjaliści naszego sklepu internetowego, przyczyną cloggingu mogą być oczywiście także różnego rodzaju usterki mechaniczne. Jeśli przeczyściłeś głowicę i włączając drukowanie 3D, nie widzisz wycieków, konieczne może być oddanie urządzenia do serwisu.

drukowanie-3d-

Skąd wiedzieć, że drukarka się zapchała?

Jak rozpoznać, że problem z działaniem sprzętu do drukowania przestrzennego wynika ze zjawiska cloggingu? Zwykle spotkasz się z jednym z dwóch scenariuszy.

W pierwszym z nich całkowicie zatrzymana zostaje ekstruzja materiału wykorzystywanego do druku przestrzennego. Blokuje się on w dyszy, która w efekcie zaczyna pracować „w powietrzu” – drukarka normalnie działa dalej, ale obiekt nie jest tworzony.

W przypadku drugiego scenariusza ilość filamentu jest niewystarczająca w stosunku do założeń projektu. Wypływa go mniej, niż powinno, co prowadzi do powstawania wielu błędów w druku 3D – tak działający sprzęt należy zatrzymać.

jak unikac clogging

Unikaj clogów w przyszłości

Przede wszystkim zawsze zwracaj uwagę na specyfikację techniczną użytkowanego filamentu. Niektóre mają bowiem skłonności do tworzenia zatorów, gdyż np. zawierają różne drobinki z dodatkami. Do tego są materiały, które wymagają bardzo niskich temperatur do druku 3D – łatwo je przegrzać, co także doprowadzi do cloga.

Dodatkowo, aby zmniejszyć ryzyko cloggingu, powinieneś przede wszystkim:

  • stosować wysokiej jakości materiały do drukowania przestrzennego – w dobrej cenie kupisz je w naszym sklepie internetowym,
  • czyścić głowicę w sprzęcie drukującym za każdym razem, gdy zamierzasz pracować na innym rodzaju tworzywa sztucznego,
  • przechowywać filament szczelnie zamknięty, a w razie jego zakurzenia czy zabrudzenia, dokładnie przetrzeć go przed umieszczeniem w drukarce.

Zadbaj o swoją drukarkę 3D z nami

W większości przypadków zapchania się drukarki, z problemem będziesz w stanie poradzić sobie samodzielnie. Co ważne, stosując się do powyższych porad, zmniejszysz ryzyko, że do cloggingu w ogóle dojdzie. Pamiętaj, aby stosować najwyższej jakości filamenty oraz części zamienne, jeśli dojdzie do konieczności ich wymiany. Sprzęt oraz wszystkie potrzebne rzeczy do drukowania przestrzennego sprzedaje nasz sklep internetowy ElectronX – druk 3D to nasza specjalność! Poznaj cały asortyment i skorzystaj ze wsparcia specjalistów, którzy pomogą Ci w wyborze!

Co to jest drukarka 3D
Blog

Co to jest drukarka 3D?

Druk jako taki ma już setki lat, a prasy drukarskie od czasów Gutenberga przeszły głęboką ewolucję. Obecnie, nie dość, że są zdolne wypuszczać dziesiątki, jeśli

Czytaj więcej »
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy