Co to jest drukarka 3D?

Druk jako taki ma już setki lat, a prasy drukarskie od czasów Gutenberga przeszły głęboką ewolucję. Obecnie, nie dość, że są zdolne wypuszczać dziesiątki, jeśli nie setki stron w ciągu kilku chwil, to ich miniaturowe wersje znajdzie się również w biurach i domach. Drukarki 3D jeszcze do niedawna były domeną przede wszystkim naukowców, a później przedsiębiorców. Dzisiaj jednak każdy może je mieć. A co to właściwie jest drukarka 3D? Ile wspólnego ma z tradycyjną maszyną, jaką znamy pod tą nazwą? Dowiedz się więcej na ten temat już teraz! Zachęcamy do lektury.

Czym jest drukarka 3D?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest drukarka 3D. To urządzenie służące do tworzenia trójwymiarowych obiektów na podstawie cyfrowego modelu. Poszczególne rodzaje tego sprzętu wykorzystują nieco inne technologie, co wpływa na budowę oraz zasady działania. Można więc wyróżnić następujące typy maszyn:

  • SLA,
  • FDM,
  • Polyjet,
  • SLS,
  • DMLS.

Choć wykorzystują różne rozwiązania, to mają pewne właściwości wspólne. W każdej drukarce 3D znajduje się m.in.:

  • rama – obudowa, najczęściej z metalu lub tworzywa sztucznego,
  • stół roboczy – na nim wykonywany jest trójwymiarowy model,
  • płyta główna – elektronika sterująca pracą całego urządzenia,
  • panel sterujący – z którego pomocą użytkownik obsługuje sprzęt,
  • prowadnice i łożyska – prowadzące wszelkie ruchome elementy drukarki.

Oprócz tego w maszynach, w zależności od technologii, wyróżnia się ekstrudery (FDM), głowice sterujące wiązką lasera (przy pracy na żywicach i tworzywach proszkowych) oraz dysze (Polyjet).

Na jakiej zasadzie działa to urządzenie?

Już mniej więcej wiesz, co to jest za sprzęt. A jak działa drukarka 3D? Wiele zależy od jej rodzaju. Każda jednak wymaga cyfrowego modelu, powstającego w specjalnym oprogramowaniu np. typu CAD. Później, kiedy już projekt zostanie zapisany w odpowiednim rozszerzeniu, otwiera się go w programie przeznaczonym do obsługi urządzenia. Wielu producentów dostarcza własne aplikacje, ale niektórzy stawiają np. na narzędzia na licencji open-source.

Sam druk wykonywany jest przy użyciu techniki przyrostowej-addytywnej. Trójwymiarowe obiekty powstają przez tworzenie i nakładanie na siebie kolejnych cienkich warstw wykorzystywanego surowca, co – poniekąd – zbliża je do tradycyjnych drukarek. W przypadku FDM używa się rozgrzanego materiału, powoli rozwijanego według projektu modelu 3D, nakładając go warstwa po warstwie.

Co jest potrzebne do działania drukarki 3D?

Oprócz samego urządzenia potrzeba materiału do wykonania fizycznych obiektów, np. filamentu, czyli rodzaju termoplastu – tworzywa termoplastycznego, które można kształtować pod wpływem określonej temperatury i ciśnienia (wówczas przyjmuje ciekłą formę). Produkuje się go z różnych tworzyw, w tym m.in. PLA, PET, ABS i innych. Może mieć różne kolory i zazwyczaj sprzedawany jest w formie żyłek.

Kolejna rzecz to modele 3D. W sieci nie brakuje darmowych czy odpłatnych projektów, zapisanych w odpowiednim formacie. Jeśli jednak chcesz samodzielnie coś zaprojektować – będziesz potrzebował stosownego oprogramowania. Je także znajdziesz w internecie za darmo, choć warto mieć na uwadze, że wykonanie całego projektu przedmiotu od podstaw wymaga niemałej wiedzy. Gdy już wszystko masz – pozostaje tylko skorzystać z drukarki 3D i stworzyć swój wydruk!

Zastosowanie druku 3D

Współcześnie technologia ta znajduje szerokie zastosowanie, również w przemyśle specjalistycznym. Używając tych urządzeń, łatwo i szybko utworzy się np. komponenty do domowych sprzętów, zabawki, ale i protezy. To jednak nie wszystko – dzięki nim wykonuje się modele edukacyjne części ciała, replikuje się okazy muzealne i można wydrukować… całe budynki! Tym samym drukarki 3D w najbliższej przyszłości prawdopodobnie zupełnie zmienią oblicze m.in. procesów wytwórczych.

Dzisiaj każdy może mieć swoją drukarkę 3D!

Popularyzacja tej technologii sprawia, że maszyny są coraz tańsze i szerzej dostępne również dla indywidualnych użytkowników. Dzisiaj łatwo można kupić dobrą drukarkę 3D do domu. Dzięki niej stworzysz np. wymyślne ozdoby, zabawki, części zamienne do AGD i wiele innych przedmiotów! A jeśli szukasz odpowiedniego urządzenia dla siebie – sprawdź już teraz, co może Ci zaoferować nasz sklep. Mamy nie tylko same sprzęty, ale i wszelkie niezbędne akcesoria do drukarek 3D. Zapraszamy!

Co to jest drukarka 3D?

Zachęcamy do naszych pozostałych blogów
filament 3d
Blog

Co to retrakcja w druku 3D?

Jeśli na drukowanych modelach zauważasz nitki zastygniętego filamentu, musisz skonfigurować retrakcję. Na blogu podpowiadamy, jak ustawić tę funkcję drukarki 3D – skorzystaj z porad ekspertów!

Czytaj więcej »
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy