Czyszczenie i konserwacja drukarki 3D. Zobacz, jak się za to zabrać!

Dzięki technologii druku przestrzennego możemy tworzyć obiekty o nawet bardzo skomplikowanych kształtach. Wykorzystujące ją urządzenia są przy tym coraz tańsze, powszechnie dostępne nawet dla użytkowników domowych. Jednak korzystając z nich, musisz pamiętać o przeprowadzaniu okresowej konserwacji. Należy je czyścić i usuwać resztki gromadzącego się w różnych zakamarkach materiału używanego do drukowania. Z artykułu dowiesz się, jak prawidłowo zadbać o ich doskonały stan techniczny. Skorzystaj z porad specjalistów naszego sklepu internetowego ElectronX z drukarkami 3D – zapraszamy do lektury!

Spis treści

Co warto wiedzieć o czyszczeniu i konserwacji drukarki 3D?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, po co w ogóle wykonywać powyższe czynności. Należy robić to regularnie przede wszystkim po to, aby usunąć resztkowy materiał, który wykorzystuje drukarka 3D – głównie chodzi tutaj o filament. Jego drobne, rozgrzane fragmenty osadzają się we wnętrzu tego urządzenia podczas pracy, w tym na samej głowicy. Do tego dochodzi kurz stopniowo odkładający się na różnych podzespołach, szczególnie w modelach z otwartą komorą roboczą. Usuwając powyższe zanieczyszczenia i przeprowadzając konserwację zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu drukującego, przyczynisz się do wydłużenia jego żywotności.

Jednocześnie, jak podkreślają specjaliści naszego sklepu internetowego ElectronX z drukarkami 3D, akcesoriami do druku przestrzennego i materiałami eksploatacyjnymi, czyszczenie to świetny moment na przegląd techniczny. Przeprowadzając go, powinieneś sprawdzić kluczowe elementy konstrukcji urządzenia pod kątem ewentualnego obluzowania mocujących je śrub. Mogą samoczynnie się odkręcać pod wpływem wibracji towarzyszących drukowaniu.

Co przyda się do czyszczenia i konserwacji drukarki 3D?

Zanim zabierzesz się za czyszczenie tego urządzenia, musisz wyposażyć się w kilka rzeczy. Najważniejsze z nich to:

  • miękka ściereczka lub ręczniki papierowe,
  • pędzelek z grubym włosiem,
  • niewielka szpachelka do usuwania zaschniętych resztek materiałów eksploatacyjnych,
  • środki czyszczące – najlepiej spirytus lub aceton techniczny.

Z kolei do konserwacji będziesz potrzebować przede wszystkim preparatu smarującego. Doskonale sprawdza się m.in. popularny płyn WD-40. Zarówno ten specyfik, jak i część opisanych wcześniej akcesoriów do czyszczenia, sprzedaje nasz internetowy sklep z drukarkami 3D – zamów je już dziś!

drukarka-3d-material-sklep

Jak wyczyścić poszczególne części drukarki?

Usuwanie zanieczyszczeń z wnętrza urządzenia drukującego przeprowadza się w kilku etapach. Specjaliści naszego sklepu internetowego ElectronX z drukarkami 3D radzą, aby wykonywać je w poniższej kolejności.

  1. Czyszczenie stołu roboczego – usuń szpachelką resztki zaschniętych materiałów do drukowania, a następnie całą powierzchnię oczyść alkoholem lub acetonem technicznym.
  2. Usuwanie zabrudzeń z poszczególnych części urządzenia i jego obudowy – używaj do tego ściereczki bądź ręcznika papierowego po uprzednim zwilżeniu środkiem czyszczącym.
  3. Czyszczenie głowicy drukarki 3D – to niezwykle ważny element i więcej informacji na jego temat znajdziesz na naszym blogu. Gdy jest oblepiony filamentem, oderwij go niewielkim nożykiem lub delikatnie zeszlifuj papierem ściernym o dość wysokiej gradacji.
  4. Pozbycie się kurzu z zakamarków i elektroniki (jeśli jest odsłonięta) – do tego używaj pędzelka.

Jak konserwować drukarkę 3D?

Przeprowadzone wcześniej czyszczenie zawsze musi poprzedzać proces konserwacji drukarek 3D. Tę z kolei wykonuj zgodnie z zaleceniami producenta danego urządzenia, a więc wcześniej zapoznaj się z instrukcją obsługi. Celem jest tutaj przede wszystkim nasmarowanie wszystkich ruchomych elementów. Czasem wystarczy do tego wspomniany preparat WD-40, który kupisz w naszym sklepie internetowym. Niekiedy jednak będziesz musiał wyposażyć się w bardziej profesjonalne materiały – np. smar teflonowy lub olej maszynowy.

Potrzebne akcesoria znajdziesz w ElectronX

Pamiętaj, że regularnie czyszcząc to urządzenie, zarówno ograniczysz ryzyko wystąpienia jego poważnej awarii, jak i pojawienia się komplikacji w czasie druku. Wszystkie potrzebne materiały znajdziesz w asortymencie przygotowanym przez nasz sklep internetowy ElectronX. Sprzedajemy także drukarki 3D oraz części do nich, filamenty, żywice i wszystkie inne rzeczy potrzebne do drukowania przestrzennego – zapoznaj się z całą ofertą i skorzystaj z konkurencyjnych cen!

Czyszczenie i konserwacja drukarki 3D. Zobacz, jak się za to zabrać!

Zachęcamy do naszych pozostałych blogów
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy