Druk 3D w edukacji

Coraz więcej szkół postanawia wykorzystać szybko popularyzujący się druk przestrzenny w celach edukacyjnych. Część takich placówek już ma na wyposażeniu odpowiednie urządzenia oraz filament do drukarki 3D. Jednak niestety często brakuje kompetentnych osób do prowadzenia zajęć, mających wiedzę na temat zastosowania tej technologii w praktyce. Okazuje się, że możliwości są szerokie i w artykule przedstawiamy najciekawsze z nich. Skorzystaj z porad specjalistów sklepu ElectronX i sprawdź, czego młodzież może się nauczyć, obcując z drukiem przestrzennym!

Spis treści

Mnogość zastosowań drukarki 3D w nauce

Jeśli pracujesz w szkole, zapewne doskonale wiesz, na co uczniowie narzekają od lat – na niską atrakcyjność lekcji. „Suche” przekazywanie wiedzy z książek może nużyć, co niestety przekłada się na niedostateczną efektywność nauczania i nierzadko nawet zniechęcanie do nauki.

Urozmaicanie zajęć jest więc najlepszym sposobem na zainteresowanie młodzieży, a drukarka 3D nadaje się do tego wręcz idealnie. Wbrew pozorom urządzenia te doskonale sprawdzają się nie tylko na lekcjach informatyki czy plastyki. Ich możliwości mają praktyczne zastosowanie przy nauczaniu każdego przedmiotu!

Warto zdecydować się na ich zakup tym bardziej, że zarówno urządzenia do druku przestrzennego, jak i filamenty są coraz tańsze. Nasz sklep z drukarkami 3D oferuje m.in. profesjonalny sprzęt idealny dla szkół, które zamówisz w przystępnej cenie!

Zalety wykorzystania druku 3D w edukacji

Jest wiele korzyści płynących z użytkowania drukarki 3D w szkole, szczególnie podstawowej. Obcowanie zarówno z nią, jak i filamentami oraz oprogramowaniem komputerowym pozwala uczniom m.in. na:

  • rozbudzanie kreatywności oraz rozwijanie wyobraźni przestrzennej,
  • doskonalenie umiejętności związanych z praktycznym wykorzystaniem nowoczesnych technologii,
  • poznawanie komputera jako narzędzia do pracy, a nie tylko rozrywki.

Ważną zaletą jest też to, że obiektem zainteresowania dzieci może być nie tylko sam sprzęt drukujący. Zajęcia urozmaicą także rzeczy, które można przygotować z jego pomocą – jakie dokładnie?

edukacja-druk-3d

Pomysły na zastosowanie druku 3D w szkole

W zakresie wykorzystywania drukarek 3D w szkołach każdy nauczyciel powinien wykazać się kreatywnością. Z filamentów można wydrukować praktycznie każdą rzecz. Dobrej klasy urządzenia drukujące, które zamówisz w naszym sklepie, poradzą sobie nawet z obiektami o bardzo skomplikowanych kształtach. Z ich pomocą przygotujesz atrakcyjne rekwizyty m.in. na lekcje:

  • historii – zaprezentowanie dawnej architektury czy odtworzenie fragmentów pól ważnych bitew,
  • matematyki – przestrzenne modele różnych niecodziennych brył,
  • geografii – zobrazowanie np. ciekawych tworów geologicznych,
  • chemii – ukazanie wiązań chemicznych w cząsteczkach,
  • biologii – druk poglądowy omawianych organów wewnętrznych u zwierząt lub ludzi.
nauka drukowania 3d

Jaką drukarkę do użytku publicznego wybrać?

Do urozmaicenia lekcji w placówkach szkolnych doskonale nadają się zarówno drukarki 3D na filament, jak i wykorzystujące żywicę. Wybór konkretnego modelu uzależniony jest m.in. od planowanego zastosowania oraz intensywności użytkowania. Pamiętaj przy tym, aby zwrócić uwagę na ceny materiałów eksploatacyjnych, akcesoriów i części do danego urządzenia.

Oprócz tego, przed rozpoczęciem wykorzystywania tego sprzętu w celach edukacyjnych, polecamy przejście szkolenia z zakresu jego obsługi. Warto zorganizować je dla wszystkich nauczycieli pracujących w placówce edukacyjnej. Dowiedzą się, jak obsługiwać urządzenie oraz przede wszystkim poznają jego najważniejsze możliwości. Z pewnością ułatwi to kreatywne wykorzystanie drukarek 3D w przyszłości.

Drukuj przestrzennie z ElectronX

Mamy nadzieję, że po lekturze artykułu przekonałeś się, jak cennym narzędziem edukacyjnym dla szkół są urządzenia do druku przestrzennego. Jeśli nie masz ich jeszcze w swojej placówce, najlepiej zainwestuj w nie już teraz – zamów sprzęt w naszym sklepie ElectronX! Mamy mnóstwo profesjonalnych drukarek 3D, a do tego zajmujemy się sprzedażą filamentu i innych materiałów eksploatacyjnych do nich. Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze modelu, który sprosta oczekiwaniom zarówno nauczycieli, jak i ich uczniów!

Co to jest drukarka 3D
Blog

Co to jest drukarka 3D?

Druk jako taki ma już setki lat, a prasy drukarskie od czasów Gutenberga przeszły głęboką ewolucję. Obecnie, nie dość, że są zdolne wypuszczać dziesiątki, jeśli

Czytaj więcej »
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy