Druk 3D w ortopedii

W dobie dynamicznego rozwoju druku przestrzennego technologia ta stała się dostępna praktycznie dla każdego. Wykorzystywana do tej pory głównie w przemyśle dziś coraz częściej trafia w ręce użytkowników domowych. Drukarki 3D, jak i filament do nich, czy inne materiały eksploatacyjne są coraz tańsze. Jeśli sam zastanawiasz się, gdzie kupić taki sprzęt, skorzystaj z oferty sklepu ElectronX. Jednak czy wiedziałeś, że drukowanie przestrzenne może wpływać na komfort naszego życia? Ma coraz szersze zastosowanie w branży medycznej, w tym w ortopedii – sprawdź, co powstaje z wykorzystaniem tej technologii!

Protezy drukowane 3D

Biorąc pod uwagę całą branżę medyczną, to właśnie ortopedia czerpie dziś najwięcej korzyści z rozwoju technologii druku przestrzennego. Ortopedzi mają innowacyjne narzędzie, które przyspiesza proces produkcji protez oraz ortez. Jednocześnie pozwala obniżyć jego koszty, czyniąc te sztuczne uzupełnienia bardziej dostępnymi dla ludzi, w tym osób uboższych.

Oczywiście przeznaczona do takich zadań drukarka 3D jest urządzeniem dużo bardziej skomplikowanym niż odpowiedniki domowe np. na filament, które kupisz w każdym sklepie. Co ważne, w procesie produkcji protez i ortez wykorzystuje się zarówno technologię przyrostową (druk przestrzenny), jak i inżynierię odwrotną.

Powstawanie elementów 3D w ortopedii

Do produkcji ortez oraz protez wykorzystywane są obecnie drukarki 3D FDM/FFF, czyli podobne do oferowanych przez sklep ElectronX – kupisz je u nas w konkurencyjnej cenie! Drukują z filamentu, a konkretnej w tym przypadku tworzywa ABS, które jest relatywnie tanie, solidne i jednocześnie dość elastyczne. Jednak prowadzone są już prace nad stosowaniem znacznie trwalszego nylonu. Gdzie dokładnie wykorzystywane są te urządzenia?

Obecnie coraz więcej placówek medycznych na świecie testuje druk przestrzenny. Powstają coraz lepsze projekty, dające nadzieję na to, że technologia ta wkrótce się upowszechni. Krokiem milowym było powstanie pierwszej na świecie fabryki protez. Działa w Dubaju i jest w zasadzie całkowicie zautomatyzowana – nad przebiegiem procesu produkcji z użyciem drukarek 3D czuwają roboty.

Jednak należy podkreślić, że również druk protez i ortez na niewielką skalę jest opłacalny. Choć trzeba poświęcić czas na projektowanie, taka produkcja odbywa się już automatyczne i jest nawet o 30% szybsza niż przy wykorzystaniu klasycznych metod. Całość zamyka się w 3 podstawowych krokach:

  • zaprojektowanie elementu na komputerze;
  • wgranie projektu do drukarki 3D i rozpoczęcie drukowania z użyciem odpowiedniego filamentu;
  • ręczne złożenie sztucznego uzupełnienia.

Konieczność składania wynika ze skomplikowanej budowy protez i ortez. W związku z tym są one drukowane etapami, po jednym elemencie. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w razie uszkodzenia którejś części można ją dodrukować i szybko wymienić.

drukarka

Czy drukowane protezy poprawiają komfort życia?

Wiele wskazuje na to, że druk przestrzenny zrewolucjonizuje medycynę, a ortopedia jest najlepszym tego dowodem. Drukarki 3D FDM/FFF już teraz przyczyniają się do poprawy komfortu życia ludzi. Dzięki nim protezy i ortezy coraz częściej trafiają tam, gdzie były praktycznie niedostępne – do biednych społeczeństw.

Co jednak równie istotne, precyzja technologii druku przestrzennego przyczyniła się do znacznego zwiększenia jakości sztucznych uzupełnień. Tym samym ludzie zmuszeni do korzystania z nich, mają dziś większe szanse na godne i przede wszystkim bardziej samodzielne życie.

Koszty drukowania 3D – czy protezy i ortezy są dostępne dla każdego?

Dostępność protez i ortez przygotowywanych z filamentu w drukarkach 3D jest coraz większa. Na całym świecie nieustannie szuka się sposobów na obniżenie kosztów ich produkcji i to ze świetnymi efektami. Na przykład firmie 3D Universe udało się wyprodukować sztuczne wypełnienie za jedyne 50 dolarów.

Potencjał druku 3D

Drukowanie protez oraz ortez to dopiero początek możliwości tej technologii – jej potencjał pod kątem wykorzystania w medycynie jest dużo większy! Jeśli tylko chcesz, Ty także możesz rozpocząć swoją przygodę z drukiem przestrzennym. Zamiast zastawiać się, gdzie kupić dobrą drukarkę 3D np. na filament, już dziś zamów ją w naszym sklepie ElectronX. Sprzedajemy wysokiej klasy urządzenia, materiały eksploatacyjne oraz części zamienne – zapoznaj się z całym asortymentem!

Druk 3D w ortopedii

Zachęcamy do naszych pozostałych blogów
filament 3d
Blog

Co to retrakcja w druku 3D?

Jeśli na drukowanych modelach zauważasz nitki zastygniętego filamentu, musisz skonfigurować retrakcję. Na blogu podpowiadamy, jak ustawić tę funkcję drukarki 3D – skorzystaj z porad ekspertów!

Czytaj więcej »
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy