Druk 3D w stomatologii – do czego można go wykorzystać?

Obecnie każdy z nas może we własnym domu cieszyć się niezwykłymi możliwościami technologii drukowania przestrzennego. Wykorzystujące ją drukarki w wersji do użytku domowego są dostępne w niskich cenach, a do tego odznaczają się ponadprzeciętną precyzją działania i prostotą obsługi. Jednak prawdziwa rewolucja dokonuje się dzięki profesjonalnym, przemysłowym modelom tych urządzeń. Czy wiesz, że mają coraz szersze zastosowanie m.in. w stomatologii? W artykule specjaliści naszego sklepu ElectronX ze sprzętem do druku 3D i filamentami wyjaśniają, do czego używa się ich w tym sektorze medycznym – sprawdź!

Spis treści

Druk 3D w stomatologii to przyszłość!

Szybko postępujący rozwój technologii drukowania przestrzennego sprawił, że już dziś rewolucjonizuje ona stomatologię. Obecnie przemysłowe drukarki 3D znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w dziedzinie protetyki, ortodoncji i implantologii. Korzysta z nich coraz więcej gabinetów oraz pracowni, gdyż ich możliwości doceniają zarówno technicy dentystyczni, jak i sami pacjenci.

Te profesjonalne urządzenia do druku przestrzennego działają na podobnej zasadzie co ich wersje przeznaczone dla użytkowników domowych – tworzące obiekty m.in. z filamentów. Jednak jak podkreślają specjaliści naszego sklepu ElectronX, w przeciwieństwie do nich są dużo precyzyjniejsze – dokładność wydruków liczona jest w mikrometrach. Do tego przede wszystkim pozwalają używać specjalistycznych materiałów stomatologicznych, w tym biokompatybilnych, mających wymaganą w tej branży certyfikację.

Dlaczego dentyści wykorzystują druk 3D?

Rosnące zainteresowanie tą technologią pośród stomatologów wynika z wielu zalet jej stosowania. Do tego należy dodać, że cena za profesjonalne drukarki 3D przemysłowe nieustannie spada, co tylko jeszcze bardziej zachęca do inwestowania w nie. Za co w takim razie dentyści cenią sobie druk przestrzenny?

Korzystając z niego, mogą przede wszystkim:

  • automatyzować procesy wytwarzania elementów stomatologicznych, oszczędzając czas i pieniądze – produkcja odbywa się bez ingerencji stomatologa, który w jej trakcie może zajmować się innymi, równie ważnymi sprawami,
  • optymalizować swoją pracę – w przeciwieństwie do manualnych procesów przygotowywania np. uzupełnień protetycznych, profesjonalna drukarka przemysłowa jest w stanie wykonać je dużo szybciej,
  • podnosić jakość usług – druk 3D wszelkich akcesoriów dentystycznych wyróżnia wyjątkowa precyzja, którą bardzo doceniają pacjenci.

Co ważne, drukowanie w stomatologii, podobnie jak w domach np. z filamentów, jest relatywnie niedrogie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii przyrostowego tworzenia obiektów, zapoznaj się z innymi artykułami na blogu naszego sklepu ElectronX!

przemyslowe-drukarki-3d

Zastosowanie druku 3D w stomatologii

Szybko postępujący rozwój technologii druku przestrzennego sprawia, że stomatolodzy mogą ją stosować do wykonywania coraz większej liczby elementów wykorzystywanych w pracy. Obecnie przemysłowych, profesjonalnych drukarek 3D używa się w tym sektorze medycznym do produkcji m.in.:

  • szyn ortodontycznych i okluzyjnych,
  • form odlewniczych mostów oraz koron zębowych,
  • szablonów chirurgicznych,
  • nakładek na zęby,
  • łączników implantologicznych.

Materiały eksploatacyjne do drukarek 3D w stomatologii

Najpopularniejsze obecnie materiały, które umożliwiają druk 3D, to filamenty oraz żywice. W stomatologii wykorzystuje się drugi ich rodzaj, a konkretnie płynne fotopolimery. Wiele z nich odznacza się biokompatybilnością klasy I lub II co oznacza, że mogą mieć tymczasowy kontakt z tkankami ludzkimi.

Jak podkreślają specjaliści naszego sklepu ElectronX, rodzajów profesjonalnych żywic dla branży stomatologicznej jest wiele. Przemysłowe drukarki mogą tworzyć obiekty m.in. z materiałów tego typu w wersji do prototypowania, imitujących gips, elastycznych i przeźroczystych czy wzmocnionych np. dodatkiem szklanym.

Zobacz, jaka drukarka 3D sprawdzi się w praktyce!

Jeśli tylko chcesz, Ty także możesz zacząć odkrywać niezwykłe możliwości technologii drukowania przestrzennego. Zacznij wykorzystywać druk 3D w domu – nasz sklep ElectronX sprzedaje wiele modeli drukarek w konkurencyjnych cenach. Proponujemy zarówno wersje dla użytkowników domowych, jak i przemysłowe do wykorzystania w firmach. Sprzedajemy także materiały eksploatacyjne, w tym profesjonalne filamenty oraz żywice – zapoznaj się z całym asortymentem!

Druk 3D w stomatologii – do czego można go wykorzystać?

Zachęcamy do naszych pozostałych blogów
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy