Dysze w drukarkach 3D – co warto wiedzieć na ich temat?

Każda osoba rozpoczynająca przygodę z drukiem przestrzennym powinna w możliwie najszerszym zakresie zapoznać się z technicznymi aspektami tego procesu. Warto przede wszystkim wiedzieć, jak działa oraz z czego zbudowana jest drukarka 3D, gdyż ułatwi to jej konserwację oraz dopasowanie parametrów pracy do potrzeb. Do jednych z podstawowych elementów tego urządzenia zalicza się dyszę i w artykule przedstawiamy najważniejsze, związane z nią informacje. Dowiesz się z niego co to za część, poznasz jej rodzaje oraz znajdziesz wskazówki, jak ją czyścić bądź w razie konieczności wymienić – sprawdź już teraz!

Spis treści

Dysza – ważny element drukarki 3D

Element ten stosowany jest w urządzeniach drukujących z filamentu (technologia FDM/FFF), czyli tworzywa sztucznego. Materiał jest podgrzewany, w wyniku czego staje się on bardzo plastyczny. Opisywana przez nas dysza podaje go w takiej postaci na stół roboczy drukarki 3D. Ponieważ znajduje się ona na ruchomym, sterowanym elektronicznie ramieniu, porusza się nad tworzonym obiektem przestrzennym, drukując go warstwa po warstwie.

Poznaj rodzaje dysz do drukarki 3D

W przypadku większości urządzeń drukujących jest to element wymienny, co stanowi niezwykle istotną cechę. Dzięki temu dysze do drukarki 3D można odpowiednio dobierać do wymagań technicznych projektowanego obiektu przestrzennego. Po pierwsze różnią się one średnicą, a więc wielkością otworu, przez który podawany jest uplastyczniony filament. Standardowo wynosi ona 0,4 mm, jednak na rynku są modele zarówno większe, jak i mniejsze. Pierwsze z nich często wybiera się w przypadku, gdy istotne jest skrócenie czasu druku oraz zwiększenie grubości warstwy. Z kolei te drugie idealnie nadają się do tworzenia modeli bardzo precyzyjnych.

Kolejne kryterium podziału dysz do drukarek 3D dotyczy materiału, z którego zostały wykonane. Do wyboru są wersje:

 • mosiężne – mają wysoką przewodność cieplną, ale jednocześnie szybko się zużywają,
 • nierdzewne – bardzo trwałe i przede wszystkim idealne do pracy z filamentami, które mają mieć kontakt z żywnością,
 • hartowane – cechują się wysoką trwałością, jednak są bardzo drogie,
 • powlekane – są mosiężne i powleczone warstwą niklu bądź chromu, co znacząco podnosi ich wytrzymałość oraz przewodność cieplną,
 • rubinowe – niezwykle kosztowne, ale za to mające najlepsze parametry techniczne ze wszystkich wymienionych wyżej rodzajów.

Clogging i czyszczenie dyszy

Podczas drukowania obiektów przestrzennych możesz spotkać się z problemem zatkania dyszy – jest to tzw. clogging. Często wynika on ze stosowania niskiej jakości tworzywa sztucznego (zanieczyszczonego), jego nadpalenia lub pojawienia się nieszczelności. Jeśli drukarka 3D działa nieprawidłowo z tego powodu, powinieneś przeprowadzić procedurę czyszczenia. W tym celu:

 • rozgrzej urządzenie,
 • do otworu dyszy włóż od zewnątrz filament,
 • wyłącz drukarkę 3D i poczekaj, aż ostygnie,
 • ponownie uruchom nagrzewanie i stopniowo wyciągaj wsunięte wcześniej tworzywo sztuczne – powinno wyjść wraz z resztkami materiału, które wcześniej blokowały wypływ.
czesci-do-drukarek

Jak wymienić dyszę – krok po kroku

Na koniec kilka wskazówek związanych z wymianą tego elementu. Jeśli chcesz założyć inną dyszę w drukarce 3D, koniecznie pamiętaj o tym, aby robić to „na gorąco” – podgrzej ją do temperatury około 220°C. Z racji tego do wykonania tej czynności serwisowej zawsze używaj dobrej jakości rękawiczek, które uchronią Cię przed poparzeniem. Sama procedura jest prosta i obejmuje tylko 3 kroki.

 1. Zakryj czymś stolik roboczy (będą na niego spadać resztki filamentu i różne zanieczyszczenia).
 2. Przytrzymując blok grzejny (np. kombinerkami), odkręć dyszę drukarki 3D, używając odpowiedniego klucza.
 3. Przykręć nowy element – unikaj wkręcania go z dużą siłą (gdy poczujesz opór na gwincie, możesz zakończyć operację).

Zamów drukarkę 3D w ElectronX

Powyższa wiedza z pewnością ułatwi Ci eksploatację sprzętu i pozwoli uzyskać satysfakcjonujące efekty druku przestrzennego. Jeśli dopiero rozglądasz się za drukarką 3D, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu ElectronX. Sprzedajemy wiele modeli tych urządzeń od najlepszych producentów. Znajdziesz u nas zarówno wersje drukujące z filamentu, jak i żywic światłoutwardzalnych. Oprócz tego mamy materiały eksploatacyjne i części zamienne, w tym opisywane dysze – zapraszamy do składania zamówień!

Dysze w drukarkach 3D – co warto wiedzieć na ich temat?

Zachęcamy do naszych pozostałych blogów
drukarki-3d
Blog

Hotend – czym jest? Wyjaśniamy!

Jednym z etapów przygotowania drukarki 3D do pracy jest ustawienie temperatury jej hotendu. Na blogu specjaliści z naszego sklepu ElectronX wyjaśniają, czym jest ta część – sprawdź już teraz!

Czytaj więcej »
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy