Filamenty HIPS – co je wyróżnia?

Rozwój technologii druku przestrzennego sprawił, że możliwości wykorzystania są dziś praktycznie nieograniczone. Jednak w sytuacji używania drukarki 3D do przygotowania obiektu o skomplikowanych kształtach, mogą pojawić się pewne komplikacje. Występują one głównie w przypadku obecności dużych, pustych przestrzeni, ale na szczęście można je łatwo wyeliminować. Wystarczy zaprojektować podpory, do których druku wykorzystuje się m.in. filament HIPS. To materiał eksploatacyjny, o którym więcej dowiedz się z tego artykułu. Specjaliści sklepu ElectronX opisują jego właściwości, zalety oraz zastosowanie – poznaj je już teraz!

Spis treści

Właściwości filamentów HIPS

Na początek warto wyjaśnić, czym są podpory w druku przestrzennym, które dla osób zaczynających przygodę z tą technologią mogą być czymś nowym. Każda oferowana przez nasz sklep drukarka 3D FDM/FFF tworzy obiekty z filamentu, czyli termoplastycznego tworzywa sztucznego. Jest podgrzewany aż do upłynnienia i w takiej postaci podawany na stół roboczy. Podczas stygnięcia twardnieje, co oczywiście wymaga nieco czasu, przez co może się odkształcać bezpośrednio nad pustymi przestrzeniami modelu. W takich miejscach stosuje się podpory, wykonane m.in. z tworzywa HIPS, które jest materiałem eksploatacyjnym. Dlaczego dobrze się sprawdza?

Elementy podporowe, czyli tzw. support, mają charakter tymczasowy. Są usuwane, gdy wyjęty z drukarki 3D obiekt zastygnie i kluczowe jest to, aby proces ten dało się wykonać w sposób jak najmniej inwazyjny. To z tego powodu opisywane tworzywo sprawdza się w tym przypadku wręcz idealnie. Podpory wykonane z dostępnych w naszym sklepie filamentów HIPS, można usuwać w niezwykle prosty sposób – te materiały eksploatacyjne doskonale rozpuszczają się w limonenie. Jednocześnie substancja ta wykazuje brak wpływu np. na ABS, z którego powszechnie wykonuje się obiekty przestrzenne.

Do innych ważnych właściwości tego surowca należy zaliczyć:

  • temperaturę mięknięcia na poziomie 100°C,
  • granicę plastyczności wynoszącą około 1 g/cm3,
  • wytrzymałość mechaniczną w zakresie od 1580 do 2300 MPa (moduł Younga).

Do czego można zastosować HIPS?

Tworzywo to doskonale sprawdza się do wykonywania podpór w druku przestrzennym, ale ma także inne zastosowania. Filamenty HIPS są materiałami eksploatacyjnymi dla drukarek 3D stosowanymi do wytwarzania m.in.:

  • makiet architektonicznych (duża wytrzymałość, błyszcząca powierzchnia i prostota obróbki mechanicznej),
  • opakowań dla branży spożywczej (certyfikat FDA dopuszczający ten surowiec do kontaktu z żywnością),
  • drobnych elementów ozdobnych.
filament-hips-sklep

Jak drukować z użyciem tego filamentu?

Niezależnie od tego, czy chcesz używać filamentu HIPS do druku podpór, czy innych elementów, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim hotend drukarki 3D powinien być nagrzany do około 230-250°C, natomiast optymalna temperatura stołu roboczego to 80-110°C. Zalecana jest także grzana komora, szczególnie wtedy, gdy ten materiał eksploatacyjny łączony jest z tworzywem ABS.

Oprócz tego specjaliści sklepu ElectronX radzą, aby ustawić chłodzenie na bardzo niskim poziomie – maksymalnie 30% mocy wentylatora. Warto pamiętać też o tym, że filamenty HIPS mają skłonność do podwijania się na brzegach. Z tego powodu zalecane jest stosowanie na stole roboczym drukarki 3D dobrej jakości środków adhezyjnych.

Najważniejsze zalety HIPS

Podsumowując, zdecydowanie najważniejszą zaletą filamentów HIPS do drukarek 3D jest ich rozpuszczalność w limonenie. To głównie z tego powodu są polecane jako surowiec na podpory. Warto wspomnieć też o tym, że w porównaniu do innych materiałów eksploatacyjnych, wyróżniają się stosunkowo niewielką higroskopijnością. W efekcie ryzyko ich zawilgocenia jest niskie nawet w przypadku przechowywania w nieodpowiednich warunkach.

Zamów filamenty HIPS w ElectronX

Jeśli chcesz drukować obiekty przestrzenne o skomplikowanych kształtach i z pustymi przestrzeniami, zaplanuj w nich podpory z filamentu HIPS. Praktycznie każda drukarka 3D obsłuży ten materiał eksploatacyjny. Co ważne, w dobrej cenie kupisz go, korzystając z oferty sklepu ElectronX. Mamy także wiele innych rzeczy niezbędnych do realizacji tego typu wydruków – zapoznaj się z całym asortymentem i skorzystaj z naszego profesjonalnego wsparcia w wyborze produktów!

Filamenty HIPS – co je wyróżnia?

Zachęcamy do naszych pozostałych blogów
druk-3d-filamenty
Blog

Przeczytaj, jak stworzyć zdjęcia 3D!

Czy wiesz, że na drukarce 3D stworzysz zdjęcia przestrzenne? To tzw. litofany, o których więcej dowiesz się z artykułu. Sprawdź, jakich filamentów używać do ich druku – skorzystaj z porad ekspertów!

Czytaj więcej »
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy