Ile kosztuje godzina pracy drukarki 3D?

Na temat druku 3D krążą różne opinie, jeśli chodzi o koszty pracy urządzeń wykonujących modele trójwymiarowe. Niektórzy twierdzą, że są one wysokie, przez co korzystanie z tej technologii jest mało opłacalne. A jakie są fakty? Na cenę za działanie takiego sprzętu wpływa szereg czynników, które poznasz w poniższym artykule. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje godzina pracy drukarki 3D, przeczytaj wpis już teraz!

Co wpływa na koszt wydruku?

Na początku warto zastanowić się, co decyduje o ogólnych kosztach pracy drukarki 3D. Do tych czynników zalicza się m.in. technologia, z jakiej się korzysta. Wpływa np. na dobór tworzywa, używanego do wydruku modeli trójwymiarowych. Materiały dostępne są w różnych cenach – u nas znajdziesz atrakcyjne promocje na filament. Ponadto liczy się ilość wykorzystanego surowca, a także energię elektryczną, koszt amortyzacji urządzenia i liczbę realizowanych projektów.

Koszt materiału ma duże znaczenie

Składowych, jak widać, jest wiele. A ile w końcu kosztuje godzina pracy drukarki 3D? Prawdopodobnie największe przełożenie ma na to typ i ilość wykorzystanego materiału. Ceny filamentów czy żywic do druku są bardzo zróżnicowane, co zależy m.in. od rodzaju tworzywa oraz jego producenta. Aby wyliczyć koszt godziny pracy z określonym polimerem, trzeba uwzględnić cenę za całą szpulę, którą dzieli się przez jej ilość w gramach, a wynik tego działania mnoży przez masę surowca zużytego na dany projekt lub w ciągu godziny. To pierwsza składowa, przekładająca się na ogólną cenę działania drukarki 3D. A jak sprawdzić ilość wykorzystanego materiału w tym okresie? Najłatwiej – ustawiając wydruk na wadze, a następnie dzieląc wynik przez czas realizacji.

Koszty operacyjne drukarki

Kolejnym czynnikiem, mającym przełożenie na koszt 1h pracy urządzenia, to koszty operacyjne. Co się kryje pod tą nazwą? Przede wszystkim – ilość zużytego prądu. W tym przypadku trzeba uwzględnić aktualną stawkę za 1 kilowatogodzinę oraz moc zasilacza drukarki 3D. Na etykiecie każdego z nich określa się maksymalną ilość pobieranej energii. Oscyluje ona zazwyczaj w granicach od 100 do 200 W. Warto przy tym pamiętać, że maksymalna moc nie oznacza od razu, że tyle prądu będzie zużywane. Wiele zależy od aktualnego zapotrzebowania na niego, co wynika z aktywności poszczególnych elementów, w tym m.in. podgrzewanego stołu, który zazwyczaj czerpie najwięcej elektryczności. Najmniej potrzebują jej wentylatory i elektronika, kontrolująca działanie urządzenia.

Eksploatacja drukarki też kosztuje

Do kosztów zalicza się również zużycie samej drukarki 3D. Przy pracy sprzętu poszczególne jego komponenty w końcu mogą ulec wyeksploatowaniu, nie wspominając o uszkodzeniach, jakie niekiedy zdarzają się np. przy nieuważnym użytkowaniu. Pierwsze zazwyczaj ścierają się łożyska, ale ich żywotność można wydłużyć przez odpowiednie smarowanie (przy czym warto pamiętać o wliczeniu kosztu samego smaru). W drugiej kolejności wyeksploatowaniu ulegają kleje adhezyjne – dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja i czyszczenie stołu maszyny.

Trzecim elementem, który najczęściej ulega zużyciu w drukarkach 3D, są dysze, podlegające wysokim temperaturom i tarciu. Po nich do powszechnych usterek zalicza się te związane z konektorem hotendu i elektroniką. Trzeba mieć na uwadze fakt, że w tym przypadku istnieje tak wiele zmiennych, wpływających na żywotność poszczególnych części, że trudno wskazać konkretny koszt, związany z wyeksploatowaniem urządzenia. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest dbanie o sprzęt, co korzystnie przełoży się na jego trwałość.

Druk 3D może być tani!

Największy wpływ na koszt druku 3D ma wykorzystywany filament. Prąd zazwyczaj to sprawy „groszowe”, a kwestie wyeksploatowania sprzętu zależą w dużej mierze od użytkownika. Na cenę, jaką przyjdzie zapłacić za 60 minut drukowania, składa się także to, czy wydruk nie wymaga powtórzenia. Jeśli jednak maszyna została poprawnie ustawiona – ryzyko niepowodzenia spada do minimum. To oznacza, że ogólny koszt pracy drukarki 3D może być niski. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zachęcamy do kontaktu. Nasi eksperci chętnie przedstawią Ci przystępne rozwiązania i omówią jego zalety.

Ile kosztuje godzina pracy drukarki 3D?

Zachęcamy do naszych pozostałych blogów
filament 3d
Blog

Co to retrakcja w druku 3D?

Jeśli na drukowanych modelach zauważasz nitki zastygniętego filamentu, musisz skonfigurować retrakcję. Na blogu podpowiadamy, jak ustawić tę funkcję drukarki 3D – skorzystaj z porad ekspertów!

Czytaj więcej »
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy