Jak często serwisować drukarkę 3D?

Stale spadające ceny urządzeń do drukowania przestrzennego przyczyniają się do wzrostu ich dostępności. Dziś korzystają z nich już nie tylko firmy, ale i wielu użytkowników domowych, którzy mogą rozwijać swoją kreatywność i przy okazji świetnie się bawić. W domach najczęściej stosowana jest drukarka 3D FDM, czyli wykorzystująca filament. Jest stosunkowo prosta w obsłudze i niezawodna, jednak tylko pod warunkiem jej regularnej konserwacji. Jak często to robić i na czym polegają takie czynności serwisowe? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania – skorzystaj z podpowiedzi specjalistów sklepu ElectronX!

Spis treści

Czyszczenie i konserwacja drukarki 3D – podstawowe zasady

W instrukcji obsługi każdej nowoczesnej drukarki 3D znajdziesz zalecenia producenta związane z jej konserwacją. Koniecznie zapoznaj się z nimi przed rozpoczęciem druku 3D i w miarę możliwości staraj się do nich stosować. Jest to bardzo ważne, gdyż poprzez regularny serwis ograniczasz ryzyko wystąpienia poważnej usterki urządzenia i nie narazisz się na wysokie koszty.

W artykule skupimy się na tych czynnościach konserwacyjnych, które powinien wykonywać każdy użytkownik sprzętu drukującego w 3D z filamentu, niezależnie od modelu. W przypadku takich drukarek podstawą jest czyszczenie ich stołu roboczego – powinieneś robić to po każdym wydruku. Użyj małego nożyka lub szpachelki do oderwania z jego powierzchni resztek zastygniętego tworzywa sztucznego. Następnie weź miękką ściereczkę (najlepiej z mikrofibry), nasącz ją alkoholem IPA (izopropanol) i dokładnie umyj powierzchnię.

Zmoczoną szmatkę wykorzystaj także do usunięcia drobinek filamentu z pozostałych elementów we wnętrzu urządzenia drukującego. Powstają one na etapie przygotowywania się sprzętu do pracy, w trakcie nagrzewania głowicy.

Jakie narzędzia przydadzą się do serwisowania?

Samodzielna konserwacja drukarki 3D jest zadaniem stosunkowo prostym, a do tego wykonasz je bez konieczności posiadania specjalistycznych narzędzi. Wyposażenie podstawowe w zasadzie już wymieniliśmy, a więc jest to:

  • miękka ściereczka lub ewentualnie ręczniki papierowe,
  • niewielki nożyk bądź szpachelka do usuwania zaschniętego filamentu,
  • środek czyszczący, najlepiej IPA bądź spirytus – alternatywą są profesjonalne preparaty, które zamówisz w naszym sklepie internetowym.

W razie potrzeby do czyszczenia zawsze możesz używać także zwykłych chusteczek nawilżanych, np. do ekranów. Z kolei zamiast alkoholu dobrze sprawdza się klasyczny płyn do mycia szyb – korzystając z niego, pamiętaj o stosunkowo wolnym odparowywaniu.

Biorąc pod uwagę same czynności konserwacyjne, oprócz mycia stołu pamiętaj także o usuwaniu zanieczyszczeń z:

  • głowicy drukarki 3D,
  • rolek filamentu,
  • dyszy urządzenia drukującego.

Konserwacja głowicy drukarki

Od czasu do czasu pamiętaj o usunięciu zanieczyszczeń znajdujących się na głowicy z dyszą do filamentu. Przy okazji zajmij się nasmarowaniem podstawowych elementów ruchomych drukarki 3D, w tym śrub trapezowych, prowadnic czy wałków liniowych. Stosuj smar zgodny z zaleceniami producenta – zwykle wykorzystuje się teflonowy lub ewentualnie olej maszynowy. Na koniec upewnij się, czy wszystkie najważniejsze elementy są odpowiednio dokręcone.

Electronx-drukarka-3d-serwis

Zanieczyszczenia filamentu

W przypadku sporadycznego wykorzystywania urządzenia może dochodzić do zanieczyszczenia rolki z filamentem. Zgromadzony na nim brud usuń ściereczką po wcześniejszym nasączeniu np. alkoholem. Jeśli jest to tylko kurz, możesz pozbyć się go zwykłym pędzelkiem malarskim z miękkim włosiem.

Czyszczenie dyszy drukarki 3D

Podczas pracy urządzenia drukującego na jego dyszy stopniowo zaczyna odkładać się filament. Od czasu do czasu powinieneś zająć się jego usuwaniem. Wykorzystaj do tego nożyk bądź drobny papier ścierny. Pamiętaj, że jest to wyjątkowo delikatny element drukarki 3D, dlatego czyść go z dużym wyczuciem. Jeśli chcesz zająć się tym krótko po skończeniu drukowania, koniecznie odczekaj, aż sprzęt dobrze ostygnie – jest bardzo gorący!

Pozostałe czynności, o których warto pamiętać

Pamiętaj, że oprócz konserwacji ważne jest także wykorzystywanie dobrej jakości materiałów do drukowania przestrzennego. Z tego powodu koniecznie zamawiaj je w sprawdzonych miejscach – najlepiej wybierz nasz sklep ElectronX. Sprzedajemy drukarki 3D, filament, części zamienne i różne przydatne akcesoria. Poznaj naszą ofertę i skorzystaj z profesjonalnego wsparcia w wyborze produktów – zapraszamy do kontaktu!

Co to jest drukarka 3D
Blog

Co to jest drukarka 3D?

Druk jako taki ma już setki lat, a prasy drukarskie od czasów Gutenberga przeszły głęboką ewolucję. Obecnie, nie dość, że są zdolne wypuszczać dziesiątki, jeśli

Czytaj więcej »
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy