Przeczytaj, jak stworzyć zdjęcia 3D!

Choć o drukowaniu przestrzennym wiemy już wiele, tak wciąż odkrywamy nowe możliwości jego wykorzystania. Przykładem jest tworzenie trójwymiarowych zdjęć w technologii przyrostowej. Wykorzystuje się ją do druku tzw. litofanów, które jeszcze do niedawna powstawały głównie z porcelany w niezwykle czasochłonnym procesie. Dziś można je szybko wykonać z filamentów, czyli materiałów eksploatacyjnych do drukarek 3D. W artykule specjaliści sklepu ElectronX wyjaśniają, czym są te obrazy, dlaczego warto je robić oraz jak się do tego zabrać – zapraszamy do lektury!

Spis treści

drukarka-3d-sklep

Litofan – co to takiego?

W oryginalnej formie jest to płaskorzeźba wykonana na cienkiej płytce z porcelany. Nazwa litofan pochodzi od greckiego słowa „lithophanie”, które oznacza „kamień dający widoczność”. Wbrew pozorom określenie to ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Przestrzenny obraz staje się bowiem doskonale widoczny dopiero w momencie jego podświetlenia. Uzyskuje wtedy głębię, pojawiają się na nim szczegóły, a do tego kolorystyka, choć są to odcienie szarości.

Dziś, wykorzystując filamenty i druk 3D, można osiągnąć ten sam efekt bez konieczności posiadania zdolności artystycznych. Wystarczy mieć dobrej klasy drukarkę działającą w technologii FDM/FFF wraz z odpowiednimi materiałami eksploatacyjnymi. Zarówno urządzenia 3D, jak i wszystkie związane z nimi akcesoria, kupisz w sklepie ElectronX – zapoznaj się z ofertą!

Dlaczego warto zdecydować się na druk zdjęcia w 3D?

Litofany opatentowano we Francji w roku 1827 i od początku wykorzystywano je w charakterze ozdób. Takie zastosowanie mają do dziś i choć minęło wiele lat, nadal robią wrażenie, ciesząc się ogromną popularnością. Warto wykonywać je z filamentów przy użyciu drukarki nie tylko na własne potrzeby. To także doskonały sposób na zrobienie komuś wspaniałego prezentu. Jeśli z kolei prowadzisz działalność np. związaną z drukiem, możesz przygotowywać ozdobne litofany na zamówienie, poszerzając tym samym swoją ofertę.

Jak podkreślają specjaliści sklepu ElectronX, potrzebujesz do tego nie tylko dobrej klasy sprzętu drukującego. Aby obrazy przestrzenne pięknie się prezentowały, musisz wykonywać je z dobrze dobranych materiałów eksploatacyjnych. Do tego istotne znaczenie ma precyzyjne skonfigurowanie drukarki 3D oraz przygotowanie projektu obrazu przestrzennego.

Jaki materiał wykorzystać do stworzenia litofanu?

Ponieważ litofany zazwyczaj mają charakter ozdobny i są wykorzystywane we wnętrzach, ich odporność na uszkodzenia czy warunki atmosferyczne ma niewielkie znaczenie. Najważniejsze jest to, aby do ich druku wykorzystywać filament jasny, gdyż doskonale odbija światło. Z tego samego powodu koniecznie musi być całkowicie nieprzejrzysty.

Specjaliści sklepu ElectronX z drukarkami 3D i materiałami eksploatacyjnymi polecają w szczególności tworzywa białe. Możesz wybierać spośród odcieni jaśniejszych i ciemniejszych, w tym np. bieli:

Jak wygląda druk litofanu?

Zanim zajmiesz się drukowaniem, musisz przygotować projekt obrazu. To proste zadanie, jeśli litofan ma być przestrzenną wersją gotowego zdjęcia. W internecie znajdziesz generatory, które automatycznie przygotowują grafiki do druku 3D, konwertując je do odpowiedniej postaci. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz także wykonywać wszystko od zera. Doskonale nadaje się do tego np. oprogramowanie Photoshop.

Gdy już to zrobisz i wybierzesz materiał eksploatacyjny, pozostanie Ci konfiguracja – drukarka 3D musi być odpowiednio ustawiona. Specjaliści sklepu ElectronX radzą, aby:

  • precyzyjnie wypoziomować stolik roboczy,
  • ustawić wypełnienie filamentem na 100%,
  • wyłączyć druk podpór,
  • wymusić tworzenie szwu na krawędziach ramki zdjęcia,
  • ustawić możliwie najniższą wysokość warstwy – zbyt wysoka przełoży się na pogorszenie ostrości litofanu.

Stwórz zdjęcie 3D przy użyciu narzędzi od ElectronX!

Zdecydowałeś się stworzyć swój pierwszy litofan w technologii druku przestrzennego? Jeśli tak, to zacznij od skompletowania narzędzi – poznaj ofertę przygotowaną przez sklep ElectronX. Dobra drukarka 3D i profesjonalne filamenty to podstawa przy wykonywaniu takich zdjęć, a wszystkie te rzeczy zamówisz u nas. Zapraszamy do zakupu oraz kontaktu, jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze materiałów eksploatacyjnych czy innych produktów z asortymentu.

Przeczytaj, jak stworzyć zdjęcia 3D!

Zachęcamy do naszych pozostałych blogów
druk-3d-filamenty
Blog

Przeczytaj, jak stworzyć zdjęcia 3D!

Czy wiesz, że na drukarce 3D stworzysz zdjęcia przestrzenne? To tzw. litofany, o których więcej dowiesz się z artykułu. Sprawdź, jakich filamentów używać do ich druku – skorzystaj z porad ekspertów!

Czytaj więcej »
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy