Filtry

Filtry

Aktywne filtry

Producent

Cena

Drukarki 3D FDM / FFF

Wyświetlanie 1–12 z 39 wyników

Technologia druku przestrzennego z każdym rokiem staje się coraz popularniejsza, a jej nowi pasjonaci muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, na jaki konkretnie model warto postawić. Jednym z najciekawszych wyborów są zdecydowanie dostępne w naszym sklepie drukarki 3D FDM, które charakteryzują się interesującym i bardzo efektywnym sposobem funkcjonowania. Sprawdź, jak działają i co konkretnie mają do zaoferowania użytkownikom!

Czym charakteryzuje się technologia drukowania FDM?

Technologia, która jest powszechnie znana jako druk 3D FDM, pochodzi od słów Fused Deposition Modeling i została opracowana jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że materiał, który jest stosowany podczas drukowania, zostaje wytłoczony ze specjalnych, działających niezwykle precyzyjnie głowic. Bezbłędnie umieszczają one tworzywo dokładnie tam, gdzie przewidział to autor projektu trójwymiarowego.

Obecnie technologię FDM wykorzystuje druk 3D używany przy produkcji najwyższej jakości prototypów i modeli koncepcyjnych, ponieważ stosuje się w nim szeroką gamę materiałów termoplastycznych, zapewniających ogromną precyzję wytwarzanych obiektów. Drukowanie przy jej użyciu jest dostępne oczywiście również dla celów przemysłowych i prywatnych – to zdecydowanie najpopularniejsza z technik, na co wpływ mają przede wszystkim łatwość i intuicyjność działania. Drukarka 3D FDM to pewny i uzasadniony wybór dla klientów indywidualnych.

Drukowanie FDM, a FFF

Technologia wytwarzania modeli z rozgrzanego tworzywa za pomocą głowic najczęściej jest określana jako drukowanie 3D FDM / FFF, co bywa powodem licznych wątpliwości. FFF pochodzi od Fused Filament Fabrication i jest określeniem niemal dokładnie tego samego procesu, a różnica pomiędzy tymi dwoma skrótami wynika głównie z historii druku przestrzennego.

Został on wprowadzony przez innych producentów urządzeń, przeznaczonych w większym stopniu na użytek domowy, którzy chcieli bardzo wyraźnie oddzielić się od pioniera tej technologii, czyli firmy Stratasys. FDM oznaczało bowiem przez długi czas, że drukarka pochodzi najpewniej właśnie z jej oferty. Obecnie te dwa skróty stały się równoważne i synonimiczne.

Z jakich etapów składa się proces drukowania FDM?

Proces drukowania 3D FDM składa się z trzech etapów, w czasie których materiał przechodzi obróbkę od formy surowej do właściwego obiektu o pożądanym kształcie. Prześledzenie ich wszystkich pozwali na dokładne zrozumienie, w jaki sposób praca drukarki owocuje zazwyczaj spektakularnym i precyzyjnie wykonanym efektem końcowym.

1. Umieszczenie i przekształcenie materiału w drukarce

Filament, czyli materiał w formie żyłki nawiniętej na specjalną szpulę, zostaje wprowadzony do urządzenia. Aby drukowanie stało się możliwe, musi następnie przejść do stanu półpłynnego, który jest osiągany przy pomocy odpowiednio wysokiej temperatury.

2. Rozprowadzanie warstw tworzywa

Głowice drukarki zaczynają realizować projekt modelu 3D poprzez rozprowadzanie tworzywa warstwa po warstwie i łączenie go po schłodzeniu (czasami wykorzystuje się w tym celu dodatkowe wentylatory). System trzech osi pozwala głowicom na wykonywanie precyzyjnych ruchów.

3. Uzyskanie oczekiwanego efektu

Ostatnim etapem wytwarzania modelu trójwymiarowego jest po prostu poruszanie się platformy roboczej w taki sposób, by głowica mogła utworzyć kształt o odpowiedniej wysokości i zastosować ewentualne struktury podporowe. W zależności od projektu urządzenie może dynamicznie przestawiać podstawę obiektu do góry lub w dół.

Drukarki 3D FDM / FFF ze sklepu ElectronX

Jeśli interesuje Cię idea druku przestrzennego, drukarki 3D FDM / FFF to najlepszy możliwy wybór, bo pozwolą Ci one na łatwe wytworzenie niezwykłych obiektów z tworzywa sztucznego! To popularne i bardzo dokładne urządzenia, które potrafią sprostać nawet najbardziej złożonym projektom i przedstawić spektakularny wręcz efekt końcowy. Wybierz odpowiedni dla Ciebie model i jeszcze dziś złóż zamówienie, a my jak najszybciej dostarczymy je prosto do Twojego domu!

Sprawdź również:
drukarki 3D FDM | drukarki 3D SLA | post-processing druk 3d | drukarki 3D

Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy