Filtry

Filtry

Aktywne filtry

Producent

Cena

Urządzenia do post-processingu druku 3D

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że drukowanie przestrzenne przy użyciu specjalnych urządzeń jest procesem w pełni zautomatyzowanym, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Druk 3D i post processing to bowiem nieodłączny duet – każdy zaawansowany model wymaga jakiegoś rodzaju poprawek, które skutkują dodatkowym wzmocnieniem jego wytrzymałości lub zyskaniem walorów estetycznych. W naszym sklepie z łatwością zaopatrzysz się w specjalistyczne urządzenia, które zautomatyzują cały proces i znacząco ułatwią drukowanie!

Dlaczego post processing wydruków 3D ma znaczenie?

Im dłużej posiadacz urządzenia do druku 3D będzie z niego korzystać, tym więcej niedoskonałości zacznie z czasem dostrzegać w wytwarzanych przez siebie obiektach. Post processing pozwala na usunięcie znacznej części z nich i osiągnięcie doskonałego, nieskazitelnego wręcz efektu końcowego, ale w wielu przypadkach jest to dosyć złożony proces. Wiele modeli trójwymiarowych zaopatrzono na przykład w podpory, które po zakończonym drukowaniu należy mechanicznie usunąć. Często ich powierzchnia musi być natomiast dodatkowo szlifowana ze względu na zbytnią chropowatość.

Okazuje się więc, że post processing jest w przypadku druku 3D dodatkowym, ale jednak niezbędnym wysiłkiem, na który warto się zdobyć, żeby poprawić jakość i wygląd wytworzonego modelu. Część z wchodzących w jego skład czynności da się zrobić ręcznie, ale zadanie czyszczenia i utwardzania najlepiej powierzyć specjalistycznemu sprzętowi, który zrobi to szybko i bardzo dokładnie, a przy tym znacząco zaoszczędzi czas autora wydruku.

Post processing, a wybrana technologia druku 3D

W zależności od tego, z jakiego typu technologii korzysta urządzenie do druku 3D, niedoskonałości, które należy usunąć na drodze post processingu, przyjmują zazwyczaj różną formę. Podstawowe czyszczenie jest oczywiście dosyć uniwersalne i stosować je należy po każdym wydruku. Generalnie jednak modele z drukarek FDM / FFF i SLA / DLP stawiają przed autorami wydruków zupełnie różne rodzaje wyzwań.

Druk 3D FDM / FFF

Najbardziej charakterystyczną cechą druku 3D typu FDM / FFF są podpory, które w zależności od liczby głowic zastosowanych w drukarce mogą być nierozpuszczalne (usuwane ręcznie) lub rozpuszczalne (usuwane za pomocą cieczy). Skuteczne usunięcie ich jest niezbędne ze względów estetycznych, choć dosyć trudno to zrobić bez pozostawienia jakichkolwiek śladów. Post processing wydruków FDM / FFF obejmuje też najczęściej szlifowanie, za pomocą którego można usunąć chociażby wspomniane ślady po podporach czy wszelkie defekty na powierzchni modelu. Złożone konstrukcje będzie trzeba natomiast zgrzewać lub sklejać za pomocą specjalnych środków.

Druk 3D SLA / DLP

W przypadku druku 3D SLA / DLP znacznie mniejszym problemem jest polerowanie gotowych modeli, ponieważ cechą charakterystyczną obiektów z żywicy polimerycznej jest gładkość. Ewentualne szlifowanie będzie dotyczyć głównie śladów po podporach. Post processing w takiej sytuacji obejmuje przede wszystkim konieczność ponownego utwardzenia w celu zapewnienia optymalnej wytrzymałości.

Można dodatkowo zdecydować się także na malowanie natryskowe, które zagwarantuje obiektowi ochronę przed promieniowaniem UV. Okrycie go warstwą specjalistycznego oleju mineralnego przełoży się natomiast na zredukowanie ewentualnych plam na powierzchni, a także na estetyczne i równomierne wykończenie. Post processing druku 3D SLA / DLP potrafi zapewnić naprawdę spektakularne efekty.

Wielofunkcyjne urządzenia do post processingu

Jeśli potrzebujesz wielofunkcyjnego i wytrzymałego sprzętu do obróbki swoich modeli trójwymiarowych, to nasze urządzenia do post processingu druku 3D sprawdzą się doskonale w ich oczyszczaniu oraz dodatkowym utwardzaniu. Mogą Ci zaoferować przede wszystkim mnóstwo uniwersalnych i użytecznych funkcji, dzięki którym znacząco zaoszczędzisz na czasie spędzonym na przykład przy mozolnym usuwaniu podpór czy śladów po nich. Złóż zamówienie, a my wkrótce dostarczymy wybrany przez Ciebie sprzęt! Zapraszamy!

Sprawdź również:
drukarki 3D FDM | drukarki 3D SLA | post-processing druk 3d | drukarki 3D

Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy