Spraw radość dziecku i wydrukuj mu na drukarce 3D… klocki!

Klocki LEGO przeżywają swoją drugą młodość, stanowiąc obiekt pożądania już nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych. Jeśli Twoja pociecha także je uwielbia, bardzo możliwe, że spotkała się z problemem brakujących elementów uniemożliwiających złożenie danego zestawu. W takim przypadku można je dokupić lub… wydrukować w domu! Jak się do tego zabrać i które urządzenie będzie najlepsze – drukarka 3D wykorzystująca żywice UV czy może tworząca obiekty z filamentów? W artykule na te pytania odpowiadają specjaliści naszego sklepu ElectronX – dowiedz się, jak sprawić radość swojemu dziecku!

Spis treści

Wydrukuj klocki kompatybilne z zestawami LEGO

Przy odrobinie dobrych chęci wykorzystasz swoje domowe urządzenie drukujące do przygotowania klocków kompatybilnych z oryginalnymi zestawami LEGO. Dzięki drukarce 3D wykorzystującej żywicę UV czy filament możesz m.in.:

  • dodrukowywać brakujące elementy – np. już niedostępne w sprzedaży bądź wyjątkowo drogie,
  • tworzyć repliki zestawów w powiększonej skali,
  • projektować własne unikalne komplety.

LEGO produkowane jest poprzez wtryskiwanie ciśnieniowe tworzywa ABS. Powstałe tą metodą elementy mają ponadprzeciętną dokładność wymiarową (± 10 mikrometrów) i idealnie gładką, błyszczącą powierzchnię. Osiągnięcie takich parametrów przy wykorzystywaniu domowych drukarek 3D jest niemożliwe, ale specjaliści naszego sklepu ElectronX potwierdzają, że i tak możesz uzyskać bardzo satysfakcjonujące efekty.

Kluczowe jest dokonanie prawidłowego wyboru pomiędzy drukowaniem z żywicy UV, a z filamentu. Równie istotne jest użycie dobrej jakości materiałów, dlatego mamy dla Ciebie kilka związanych z tym porad!

Jak wydrukować klocki?

Zanim zajmiesz się drukowaniem, musisz mieć projekt potrzebnego Ci elementu. Rozwiązanie najprostsze to pobranie gotowca z sieci. Istnieje sporo stron, na których udostępniane są już zaprojektowane, najpopularniejsze modele klocków – jest to legalne, gdyż prawa patentowe marki LEGO dawno wygasły. Wystarczy je tylko ściągnąć, a następnie wgrać do drukarki 3D. Po odpowiednim skonfigurowaniu urządzenia możesz uruchomić proces druku z żywicy UV czy filamentu.

Jeśli z kolei potrzebujesz nietypowego elementu, specjaliści naszego sklepu polecają skorzystanie ze specjalnej aplikacji. Prezentuje ona dokładne parametry klocków LEGO, które pozwolą Ci zaprojektować replikę praktycznie każdego z nich.

zywica-do-drukarek-3d

Jaką technikę druku zastosować?

W przypadku domowych urządzeń drukujących dominują technologie FDM oraz SLA. W pierwszej z nich stosuje się filament, natomiast w drugiej materiałem, z którego powstają obiekty przestrzenne, jest żywica do drukarek 3D – utwardzana światłem UV. Jaka opcja będzie lepsza w przypadku druku klocków LEGO? Odpowiedź jest niejednoznaczna, gdyż… to zależy.

Z całą pewnością drukowanie z fotopolimerów zawsze gwarantuje dużo wyższą dokładność modeli. Jednak z drugiej strony jest droższe i trudniejsze, dlatego wyboru warto dokonywać, uwzględniając stopień skomplikowania danego elementu. Duże i proste geometrycznie klocki najlepiej wykonywać z filamentów. Z kolei te mniejsze, szczególnie jeśli są bogate w detale, lepiej drukować z żywic UV.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii druku FDM oraz SLA, zapoznaj się z pozostałymi artykułami na blogu naszego sklepu ElectronX!

Jakie materiały wykorzystać?

Biorąc pod uwagę tworzywa sztuczne, do druku klocków LEGO najlepiej sprawdzają się filamenty ABS lub ASA. Polecamy szczególnie te drugie, gdyż są łatwe w użyciu, a do tego wykonane z nich elementy można efektownie wygładzić acetonem. Z kolei w przypadku żywic UV do drukarek 3D, zwracaj szczególną uwagę na ich przeznaczenie. Wiele z nich przy kontakcie ze skórą może wywoływać reakcje uczuleniowe. Najlepszym wyborem są m.in. materiały do druku elementów jubilerskich – znajdziesz je w naszym sklepie ElectronX!

Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz w naszym sklepie!

Masz już niezbędną wiedzę do tego, by drukować klocki LEGO, a więc pozostaje Ci jedynie zdobyć potrzebny sprzęt. W tym celu skorzystaj z oferty przygotowanej przez sklep ElectronX – znajdziesz tu filament, żywicę UV i różne akcesoria do drukarek 3D niezbędne w przypadku realizacji takich projektów. Wszystkim zainteresowanym oferujemy profesjonalne wsparcie w wyborze, dlatego gorąco zachęcamy do kontaktu.

Spraw radość dziecku i wydrukuj mu na drukarce 3D… klocki!

Zachęcamy do naszych pozostałych blogów
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy