Zaangażuj uczniów na lekcjach – wykorzystaj drukarkę 3D!

Wraz z początkiem roku szkolnego w 2022 we wszystkich szkołach zaczął funkcjonować projekt, którego celem jest popularyzacja technologii druku przestrzennego. Nauczyciele mogą dziś wykorzystywać drukarki 3D do realizacji wielu założeń programu edukacyjnego, jednak niestety często brakuje im przeszkolenia w zakresie możliwości tych urządzeń. Dlatego w artykule specjaliści naszego sklepu ElectronX podpowiadają, jak z ich pomocą zwiększyć zaangażowanie uczniów w lekcje. Poznaj zastosowanie tego sprzętu na różnych przedmiotach szkolnych i dowiedz się, dlaczego warto go używać!

Spis treści

Drukarka 3D w szkole: dlaczego warto?

Sposób wykorzystywania tych urządzeń w szkołach jest w zasadzie dowolny i zależy tylko od pomysłowości nauczycieli. Drukarka 3D doskonale sprawdza się na lekcjach realizowanych zgodnie z programem nauczania, do którego łatwo włączyć ją na stałe. Jednocześnie można używać jej na różnego rodzaju zajęciach dodatkowych. Oczywiście ograniczeniem jest tutaj ilość takiego sprzętu – jeśli jest to np. tylko 1 sztuka, raczej będzie się jej używać wyłącznie w ramach kół zainteresowań.

Jednak nawet wtedy, gdy urządzeń jest relatywnie niewiele, warto maksymalnie wykorzystać fakt ich obecności w szkole. Najważniejsze korzyści płynące ze stosowania drukarek 3D w placówkach edukacyjnych to:

  • zwiększenie atrakcyjności lekcji czy zajęć dodatkowych – uczniowie są bardziej zaangażowani, co przekłada się na skuteczniejsze przyswajanie przez nich wiedzy,
  • rozbudzanie kreatywności w młodych ludziach – możliwość samodzielnego projektowania modeli przestrzennych,
  • ułatwienie pracy nauczycielom, którzy otrzymują niezwykle wszechstronne narzędzie edukacyjne.

Drukowanie a programowanie i projektowanie 3D

Niewątpliwie większości osób drukarki 3D dostępne w szkołach kojarzą się tylko z jednym zastosowaniem – pomoc dydaktyczna na lekcjach informatyki. To oczywiście prawda, że urządzenia te pomagają nauczycielom w prowadzeniu programu edukacyjnego dla tego przedmiotu, ale jak podkreślają specjaliści naszego sklepu ElectronX, ich możliwości są znacznie szersze.

Pozostając jednak przy tych zajęciach, warto zacząć od pokazania uczniom budowy oraz zasady działania tych urządzeń. W następnym etapie można przejść do projektowania, co zaznajomi młodzież z wieloma funkcjami oprogramowania komputerowego.

Przedmioty ścisłe i modele 3D do wydruku

Informatyka to dopiero początek zastosowania tych urządzeń w szkołach, gdyż ich możliwości docenią także nauczyciele innych przedmiotów ścisłych. Drukarkę 3D można wykorzystać m.in. na lekcjach:

  • biologii – przygotowywanie przestrzennych modeli opisywanych zagadnień biologicznych, np. ludzkie serce czy komórka dowolnego organizmu,
  • chemii – poglądowe modele przedstawiające m.in. budowę cząsteczek różnych pierwiastków czy atomów,
  • matematyki – fizyczne modele omawianych brył przestrzennych,
  • geografii – np. obiekty przestrzenne ukazujące budowę wnętrza ziemi, ruchy płyt tektonicznych czy czaszki dinozaurów.

Pamiętaj, że to tylko przykłady wykorzystania drukarek 3D na powyższych przedmiotach szkolnych. Jak podkreślają specjaliści sklepu ElectronX, każda forma prezentacji różnych zagadnień w przestrzennej formie będzie dla uczniów atrakcyjniejsza niż oglądanie obrazków w podręcznikach.

szkola-a-drukarki-3d

Zastosowanie druku 3D na artystycznych przedmiotach

Dostęp do narzędzi pozwalających zaprojektować fantazyjne modele przestrzenne to także ogromne wsparcie dla nauczycieli prowadzących zajęcia artystyczne. Drukarki 3D zapewniają szerokie możliwości rozwoju nawet osobom z niezbyt wysokimi zdolnościami plastycznymi. Pobudzają w młodych ludziach kreatywność – projekty np. rzeźb czy różnych ozdób wykonuje się w oprogramowaniu komputerowym, a następnie je drukuje.

Wyposaż szkołę w profesjonalną drukarkę 3D

Jak widzisz, zdecydowanie warto na stałe wdrożyć do programu edukacyjnego urządzenia do druku przestrzennego. Jeśli w Twojej szkole jest za mało tego sprzętu, aby w pełni wykorzystać jego potencjał, zainwestuj w kolejne drukarki 3D – zamów je w naszym sklepie ElectronX! Sprzedajemy wyłącznie profesjonalne modele pochodzące od cenionych producentów. Są niezwykle funkcjonalne, cechują się ponadprzeciętną niezawodnością i jednocześnie konkurencyjną ceną. Oprócz tego mamy przeznaczone do nich materiały eksploatacyjne oraz części zamienne – zapoznaj się z całą ofertą!

Zaangażuj uczniów na lekcjach – wykorzystaj drukarkę 3D!

Zachęcamy do naszych pozostałych blogów
drukarki-3d
Blog

Hotend – czym jest? Wyjaśniamy!

Jednym z etapów przygotowania drukarki 3D do pracy jest ustawienie temperatury jej hotendu. Na blogu specjaliści z naszego sklepu ElectronX wyjaśniają, czym jest ta część – sprawdź już teraz!

Czytaj więcej »
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy