Zobacz, na jakie ustawienia zwrócić uwagę, by stworzyć najlepsze wydruki 3D z żywicy!

Jeszcze do niedawna pośród domowych urządzeń do druku przestrzennego najpopularniejsze były te tworzące obiekty z filamentów. Tymczasem ostatnio obserwujemy rosnące zainteresowanie modelami drukującymi z fotopolimeru. To kolorowa lub przezroczysta żywica światłoutwardzalna, która umożliwia tworzenie wydruków o nawet bardzo skomplikowanych kształtach. Jednak uzyskanie satysfakcjonujących efektów wymaga odpowiedniego skonfigurowania drukarki 3D. W artykule specjaliści naszego sklepu ElectronX podpowiadają, na jakie ustawienia powinieneś zwrócić szczególną uwagę – sprawdź już teraz!

Spis treści

Zastosowane ustawienia mają znaczenie!

Druk przestrzenny z fotopolimerów bazuje na tzw. stereolitografii. Jest to technologia SLA, w przypadku której drukarki 3D tworzą obiekty przestrzenne poprzez naświetlanie promieniem lasera płynnej żywicy, będącej przezroczystym lub kolorowym materiałem światłoutwardzalnym.

Rosnąca popularność urządzeń drukujących wykorzystujących tę technologię wynika z ogromnego spadku ich cen. Domowe modele nierzadko dostępne są za podobne pieniądze jak najprostsze odpowiedniki wykorzystujące filamenty. Tanieją także żywice światłoutwardzalne, których wybór jest przy tym ogromny – możesz wybierać spośród wielu wersji kolorowych czy przezroczystych.

Jeśli zainteresowała Cię technologia druku przestrzennego SLA, więcej informacji o niej znajdziesz na blogu naszego sklepu ElectronX! Tutaj natomiast skupimy się na jej praktycznym wykorzystaniu, a konkretniej na najważniejszych ustawieniach drukarki 3D, czyli:

  • wysokości warstwy i czasie jej naświetlania,
  • antyaliasingu,
  • prędkości podnoszenia bądź opuszczania platformy.

Wysokość warstwy i czas naświetlania każdej z nich

Jeśli zaczynasz przygodę z tymi urządzeniami, musisz mieć świadomość, że tworzą one obiekty przestrzenne warstwowo. Dotyczy to każdej technologii druku 3D, w tym SLA wykorzystującej kolorowe lub przezroczyste żywice światłoutwardzalne. Przy tworzeniu modelu z zaokrąglonymi płaszczyznami, wysokość warstwy będzie kluczowym parametrem pracy drukarki. Zbyt duża spowoduje powstawanie nieestetycznych schodków, dlatego powinna być możliwie najniższa. Specjaliści naszego sklepu ElectronX radzą ustawić ten parametr na poziomie 25, 50 lub 100 mikrometrów.

Z powyższym ustawieniem związany jest czas naświetlania – określa, jak długo dana warstwa będzie poddawana działaniu lasera. Każda żywica światłoutwardzalna ma własny, nieprzekraczalny zakres, w którego obrębie powinieneś się obracać. Jednocześnie pamiętaj, że zbyt długie naświetlanie może poszerzać poszczególne warstwy, co przyczyni się do utraty ostrości gotowego obiektu. Z tego powodu z tym parametrem drukarki 3D musisz eksperymentować, poszukując optymalnej wartości.

zywica-swiatloutwardzalna

Antyaliasing

Niesatysfakcjonująca gładkość łuków modeli może wynikać także z charakteru działania wyświetlaczy rastrowych. To ekrany stosowane w drukarkach 3D, na których projekty obiektów tworzone są z pikseli, czyli małych kwadracików. To właśnie ten kształt prowadzi do powstawania poszarpanych krawędzi na elementach drukowanych z przezroczystych czy kolorowych żywic światłoutwardzalnych.

W celu złagodzenia tego niekorzystnego efektu możesz zastosować antyaliasing. Wygładza piksele tym bardziej, im większą jego siłę wybierzesz, co jednocześnie wydłuża jednak czas drukowania.

Prędkość podnoszenia lub opuszczania platformy

Wielu niedoświadczonych użytkowników drukarek 3D SLA ustawia w nich wysoką prędkość podnoszenia lub opuszczania platformy. Celem jest skrócenie procesu drukowania. Jednak jak podkreślają specjaliści ElectronX, przesadzanie z tym parametrem może uszkodzić wydruk. Warto więc obniżyć szybkość, szczególnie w przypadku wykorzystywania bardzo gęstej żywicy światłoutwardzalnej.

Jeśli szukasz materiałów do drukarki 3D, zgłoś się do nas!

Teraz już wiesz, co zrobić, aby poprawić wygląd modeli drukowanych z fotopolimerów. Pamiętaj, że duży wpływ ma także jakość stosowanych materiałów eksploatacyjnych. Z tego powodu zawsze zamawiaj je w sprawdzonych miejscach – skorzystaj z oferty naszego sklepu ElectronX! W rozbudowanym asortymencie dostępna jest m.in. światłoutwardzalna żywica do drukarek 3D w różnych odmianach, przezroczysta oraz kolorowa. Mamy także urządzenia drukujące, części do nich i wiele akcesoriów, dzięki którym przygotujesz swoje wymarzone wydruki.

Zobacz, na jakie ustawienia zwrócić uwagę, by stworzyć najlepsze wydruki 3D z żywicy!

Zachęcamy do naszych pozostałych blogów
Sklep internetowy z drukarkami 3d, filamentem, częściami zamiennymi
Wymieniaj monety na tańsze dostawy